юли 01, 2007

Райконен с втора победа за сезона

Информация на Formula1.bg
Кими победи втория Маса, Хамилтън остана трети
Пилотът на Ферари Кими Райконен записа втора победа за сезона, след като триумфира в надпреварата на пистата “Маникур” за Гран при на Франция, 8-ми кръг от световния шампионат във Формула 1. Втори остана съотборникът му Фелипе Маса и така екипът на Скудерията постигна първата си двойна победа за годината. Трети финишира Люис Хамилтън (Макларън-Мерцедес), а четвърти завърналия се във Формула 1 след катастрофата си в Канада Роберт Кубица (БМВ-Заубер). Пети и шести останаха съответно Ник Хайдфелд (БМВ-Заубер) и Джанкарло Фисикела (Рено). Фернандо Алонсо и неговият Макларън завършиха на седмо място. Дженсън Бътън спечели първата точка за Хонда за годината с осмото си място. На старта Маса потегли отлично и поведе колоната. Тръгналият втори Хамилтън се забави и веднага бе изпреварен от Кими Райконен. По-назад Алонсо стартира с по-меките гуми на Бриджстоун, като се надяваше това да му даде предимство. В края на колоната Дейвидсън изхвърли Лиуци от състезанието и италианецът се озова в чакъла. В първите метри Алонсо успя да се придвижи до 8-та позиция, а по-напред на завоя “Аделаида” стана катастрофа между Трули и Ковалайнен, която за малко не изхвърли испанеца от борбата. Ярно и Хейки влязоха в бокса, за да поправят своите коли, а Алонсо се залепи зад седмия Нико Розберг. В челото Маса поведе убедително пред Райконен и Хамилтън, който опита атака срещу финландеца, но остана трети. След втората обиколка временното класиране изглеждаше така: 1.Маса, 2.Райконен, 3.Хамилтън, 4.Кубица, 5.Фисикела, 6.Хайдфелд, 7.Розберг, 8.Алонсо и др. Алонсо успя да изпревари Розберг и стана седми. Световният шампион набързо настигна Хайдфелд и се опита да го изпревари. Няколко обиколки подред Фернандо атакуваше Ник, но германеца не се даде. Болидът на Макларън с по-меките гуми очевидно бе по-бърз, но Алонсо така и не успя да мине пред колата на БМВ. Нещата на пистата поуспокоиха, а Маса отвори 3 секунди разлика на Хамилтън. Райконен не бе много зад съотборника си, но не можеше да го настигне. Към 10-та обиколка Маса водеше с 2,5 секунди на Райконен и 4 секунди на Хамилтън. Седмия Алонсо бе на около 10 секунди зад Маса. Между 15-ата и 20-ата обиколка болидите на Макларън и Ферари посетиха пита за първи път, като последен спря Райконен. Алонсо излезе обратно на трасето на метри зад бившия си съотборник Фисикела и му бяха нужни само 2 обиколки, за да го изпревари на завоя “Аделаида”. Хайдфелд също спря в бокса към 21-та обиколка и отново излезе пред Алонсо. Това изключително много бавеше испанеца, но той не можеше да мине пред бързата кола на БМВ. Алонсо притискаше Хайдфелд буквално на всеки завой. В 26-та обиколка Маса продължаваше да води убедително, пред Райконен, Хамилтън, Кубица, Бътън, Хайдфелд, Алонсо, Фисикела и др. Дженсън се бе придвижил напред, но не бе спирал в бокса. В 30-та обиколка зрителите по трибуните онемяха, след като Кристиян Алберс (Спайкър) спря в бокса, но тръгна да излиза на пистата с все още закачен за болида му маркуч за гориво. Тръбата се откъсна от системата в пита и помете механиците. Автомобилът със закачения маркуч излезе извън пистата, но спря веднага в тревата. В 34-та обиколка след мъжка борба, Алонсо най-накрая изпревари Хайдфелд на един от шиканите и се придвижи на шестото място. По-напред Райконен започна да настига Маса и се опита да се бори за победата. В 37-та обиколка, за да избегнат трафика пилотите на Макларън – Хамилтън и Алонсо влязоха в бокса. Люис се завърна на пистата на сантиметри зад Кубица и все пак успя да го изпревари с изключителна маневра на завоя “Аделаида”. След второто си спиране Алонсо допусна няколко грешки, излезе извън пистата, и изостана назад седми, като отново беше минат от Фисикела и Хайдфелд, които също спряха в бокса, но се появиха на пистата пред Фернандо. В 44-та обиколка Маса спря в пита за втори път, но преди това заради трфика беше загубил ценно време. Два тура по-късно Райконен посети също механиците си за втори път. “Айсмен” бе стопил преднината на Маса и излезе начело. Така Кими поведе в състезанието, а разликата между него и съотборника му бе 2 секунди. Дали Райконен щеше да спечели втората си победа за сезона или Маса имаше сили да го настигне? Трафикът изигра лоша шега на Маса и към този момент той губеше сигурната си победа. Няколко обиколки след това за обща изненада на всички третия Хамилтън влезе в бокса за трети път. Британецът имаше странна стратегия с три спирания. Доста интересен ход на шефовете на Макларън. В челото на колоната Райконен държеше състезанието в ръцете си, но Маса бе много близо до него. Трети бе Хамилтън, пред Кубица, Хайдфелд, Фисикела, Алонсо и др. Алонсо се опитана на няколко пъти да мине бившия си съотборник за втори път, но към края на състезанието върна газта и се задоволи със седмото място. Райконен записа втората си победа за сезона и вече има 42 точки във временното класиране на четвърто място. Лидер продължава да е Хамилтън с 64 точки, пред Алонсо с 50 точки. Третия Маса има 47 точки. При конструкторите Макларън има 114 точки, срещу 89 точки за Ферари. Следващото състезание е още другата седмица на пистата “Силвърстоун” за Голямата награда на Великобритания.